•  

    Randevu Telefon

    +90 (242) 227 59 81  -  249 61 22   - 249 61 22

  •  

    Çalışma Saatleri

    Pzt - Cuma 09.00 - 18.00

SAĞLIK Bakanlığı, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Organ Nakli Merkezi, Türk Hemşireler Derneği, Organ Nakli Koordinatörleri Derneği ve Özel Medical Park Hastanesi işbirliğiyle düzenlenen 'Transplantasyon Hemşireliği Eğitimi' Ramada Plaza Antalya'da gerçekleştirildi.

Transplantasyon Hemşireliği Eğitimi'ne, Türkiye genelindeki 30 organ nakil merkezindeki sorumlu hemşireler katıldı. Türk Hemşireler Derneği (THD) Antalya Şube Başkanı Ferda Ülker, "Bu kurs, mesleğimiz ve organ nakli alanının özelliğinden dolayı ilk ve önemli bir adımdır. Bu önemli adım inanıyorum ki organ nakli alanında sağlık hizmeti sunanlar arasında, bilimsel bilgiler, diyalog, empati, sorgulama, eleştirel ve yaratıcı düşünme gibi yeterliliklerinin de gelişmesine katkı sağlayacaktır" dedi.

Eğitim seminerinde, Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu, Antalya İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi ve Organ Nakli Merkez Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı, yaptıkları konuşmalarla katılımcılara bilgi, birikim ve tecrübelerini aktardı.

Eğitime katılan 30 hemşire, komitenin oluşturduğu 5 ayrı salonda, transplantasyon hemşireliği simülasyon uygulama rotasyonuna tabi tutuldu. Gruplara sırasıyla hastanın kliniğe kabulü ve ameliyat gününe hazırlık, ameliyat sonrası ilk gün bakımı, ameliyat sonrası 1-4 gün bakımı, taburculuk eğitimi, kalp ve akciğer ameliyat öncesi, sonrası ve taburculuk, eğitimi aldı. Kurs, katılımcılara katılım belgelerinin verilmesiyle sona erdi.