•  

    Randevu Telefon

    +90 (242) 227 59 81  -  249 61 22   - 249 61 22

  •  

    Çalışma Saatleri

    Pzt - Cuma 09.00 - 18.00

ANTALYA'da yaşarken her fırsatta organ bağışının önemini anlatan öğretmen Melahat Uzdu, trafik kazası sonrası beyin ölümü gerçekleşince bağışlanan organlarıyla 4 hastayı hayata bağladı, 2 hastaya ışık oldu.

İzmir Torbalı'da Halk Eğitim Merkezi Aile Çocuk Eğitimi Programı öğretmenlerinden 52 yaşındaki Melahat Uzdu, 23 Eylül günü kendisi gibi öğretmen olan eşi Turgut Uzdu'nun kullandığı otomobille Antalya-Fethiye Karayoluna geldiklerinde, araç Saklıkent Kavşağında yoldan çıkarak takla attı. Yaralanan Uzdu çifti, bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı. Durumu ağır olan Melahat Uzdu, Akdeniz ÜniversitesiHastanesi'ne sevk edildi. Melahat Uzdu'nun beyin ölümü gerçekleşince organları yakınları tarafından bağışlandı. Melahat Uzdu daha sonra Torbalı'da defnedildi. Kazada yaralanan Turgut Uzdu'nun ise hayati tehlikeyi atlattığı öğrenildi.

HAYATA BAĞLANDILAR

Öğretmenlik hayatı boyunca organ naklinin önemini anlatan Melahat Uzdu'nun böbrekleriAkdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'nde 45 yaşındaki Sabiha Altundaş ile Ahmet Anık'a nakledildi. Karaciğeri 34 yaşındaki Sibel Şimşek'e, korneaları da aynı hastanede iki hastaya ışık oldu. Uzdu'nun kalbi de Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde kalp nakli olmayı bekleyen bir hastaya nakledildi.

ÖRNEK DAVRANIŞ İÇİN AİLEYE TEŞEKKÜR

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi ve Organ Nakli Merkez Müdürü Prof. Dr. BülentAydınlı, duyarlı davranışlarından dolayı Uzdu'nun ailesine teşekkür etti. Prof. Dr. Aydınlı, "Türkiye'de binlerce hasta organ bağışı bekliyor. Organ bağışı da beyin ölümü gerçekleşen kişilerden alınan organlarla mümkün. Ben öncelikle herkesi, değerli hocamız gibi yaşarken organ bağışıyla ilgili fikirlerini aileleriyle paylaşmaya davet ediyorum. İnsanların beyin ölümü gerçekleştikten sonra aile görüşmesi esnasındaki en büyük sıkıntıları, 'Acaba yaşarken ister miydi?' sorusuna cevap aramak oluyor. Birçoğu bu yüzden organ bağışını kabul etmeyebiliyor" dedi.