•  

    Randevu Telefon

    +90 (242) 227 59 81  -  249 61 22   - 249 61 22

  •  

    Çalışma Saatleri

    Pzt - Cuma 09.00 - 18.00

Trabzon’da 4 aylık bebek Zeynep Tavşan hayatını kaybettikten sonra karaciğer ve böbrekleri ile iki küçük çocuğa ‘can’ oldu. Türkiye’de ilk kez bu kadar küçük bir çocuktan organ nakli gerçekleşirken Tavşan ailesi ‘organ bağışlama’ sürecini VATAN’a anlattı. Baba Olgun Tavşan (38), çocuklarının 4 ay önce sezaryen ile dünyaya geldiğini ve doğar doğmaz kas erimesi teşhisi konduğunu belirterek “Kızımızı hastane hastane dolaştırarak şifa aradık. Doktorlar bütün uğraşlarına rağmen kızımı kurtaramadılar. 28 Ocak tarihinde küçük prensesim hayata gözlerini yumdu” dedi.

Olgun Tavşan şöyle devam etti: “Bebeğimin beyin ölümü gerçekleştikten sonra doktor bana ‘Kızınızın organlarını bağışlamak, kızının başka bir bedende yaşamasını ister misiniz’ diye sordu. Bu söz beni çok etkiledi. Daha fazla bilgi almak isteyince doktor beni organ bağışı koordinatörlüğüne yönlendirdi. Organ bağışı koordinatörlüğünde Doktor Ahmet Yıldızlar ile görüştüm. Yıldızlar bana ‘Çok sevdiğin kızını kaybettin. Şu anda başka babalar, anneler ise çocuklarını kaybetme korkusu yaşıyor. Onların ancak bir umudu var. Umutları ise bir annenin babanın çocuklarının organlarını bağışlaması. Sen ve eşin alacağınız karar ile onların umudu olabilirsiniz. Unutma bugün sen umut olurken yarın senin de organa ihtiyacın olabilir. O zaman da sana umut olacak başka insanlara şimdiden örnek olabilme imkanın var. Bu senin veya sevdiklerinin de başına gelebilir’ dedi. Bu bir babanın tek başına verebileceğim bir karar değildi. Hemen eşimi telefonla aradım. Eşim bana, dini anlamda bir sakınca olup olmadığını sordu. Hoca ise hiçbir sakıncası olmadığını aksine organ bağışının çok sevap olduğunu söyledi. Bunları duyduktan sonra eşimle tekrar konuştuk ve bağışa karar verdik. Gönül rahatlığıyla imza attım. Bağış imzasını attıktan sonra kendimi daha iyi hissettim. Eşim de benim de içimiz rahatladı.”

Ziyarete gelecekler

Tavşan, nakil işlemlerinden sonra kızlarının organlarının bağışlandığı iki ailenin de kendisiyle iletişime geçtiğini söyledi: “Her iki aile beni telefonla aradı. Aldığımız karardan dolayı teşekkür ettiler. Minnettarız dediler. Daha sonra bizimle tanışmak istediklerini söylediler. İki küçük çocuğumuzun iyileşip ayağa kalmasından sonra buraya yani Trabzon’a gelmeye karar verdiler. Misafirimiz olacaklar ve hep birlikte Zeynep’in mezarını ziyaret edeceğiz..”

‘Bebeğim yaşam umudu oldu’

Minik Zeynep’in babası, bağış kararını verip imzanın atılmasından sonra sürecin hızla işlediğini söyledi: “Sırada bekleyen ihtiyaç sahibi bebekler için işlemler yapıldı. Önce iki böbreği Afyonkarahisar’da yaşayan iki buçuk yıldır böbrek nakli bekleyen 5,5 yaşındaki Nurgül Kesgin’e Akdeniz Üniversitesi’nde nakledilmiş. Karaciğeri ise Çanakkale’de yaşayan 8 aylık Naz İnci’nin yaşam umudu oldu. Ameliyat ise İstanbul’da özel bir hastanede yapıldı.”