•  

    Randevu Telefon

    +90 (242) 227 59 81  -  249 61 22   - 249 61 22

  •  

    Çalışma Saatleri

    Pzt - Cuma 09.00 - 18.00

Yehova Şahidi kadına, aynı inaçtan kocasının böbreği nakledildi. Ancak inançları gereği kan alıp vermeyen çift, ‘ölüm riski bile olsa kesinlikle kan verilmeyecek’ yazılı belgeyi imzaladıktan sonra ameliyata girdi.

ANTALYA’da Yehova Şahidi 35 yıllık evli bir çift, çok ciddi bir sağlık sorunu üzerine, inançları gereği çok riskli bir ameliyata girdiler.

Bu zor karar, emekli Hülya Güzel’in (52) böbreklerinin, hastalığı nedeniyle iflas etmesi üzerine alındı. Böbrek nakli şart olunca, kocası Semih Sabri Güzel (56) gönüllü oldu ve yapılan testler sonucu ameliyatın mümkün olduğu görüldü. Ancak çift Yehova Şahidi olduklarından, inançları gereği hiçbir şekilde kan alıp veremiyorlardı. Bunun üzerine Güzel çifti, ameliyat sırasında oluşabilecek her türlü hayati gerekli durumda dahi kan ‘nakli’ yapılmaması riskini göze alarak, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Organ Nakli Merkezi’ne başvurdu.

KONSEY ‘OLUR’ DEDİAÜ Organ Nakli Merkezi’nde toplanan konseyin bu şartı kabul etmesi üzerine, çift, operasyon öncesi ve sırasında ölüm riski olsa bile ikisine de kesinlikle kan verilmeyeceğine dair bir belge imzaladı. Belgeye, şahitler de imza attı.

Çiftin isteği üzerine, her ikisine de hiçbir şekilde kan verilmeden yapılan başarılı ameliyatlarla, Semih Sabri Güzel’den alınan böbrek, eşi Hülya Güzel’e nakledildi. Bu çok riskli ancak çok başarılı geçen operasyonlar sonrası sağlığına kavuşan Hülya Güzel, özel durumları nedeniyle gereken tüm hassasiyetin yerine getirilebileceğini öğrendiklerinde çok mutlu olduklarını aktardı. Riski azaltmak için alınan bazı tıbbi önlemler ve bir hafta süren hazırlık sonrası operasyonların gerçekleştirildiğini söyleyen Hülya Güzel, 35 yıllık eşiyle bu kez organ kardeşi olduğunu kaydetti. Hülya Güzel, “Bugün gayet iyiyiz, yemek yiyoruz, yürüyoruz. Çok mutluyum” dedi. Eşine böbreğini bağışlayan Semih Sabri Güzel de ameliyatlarının çok başarılı geçtiğini söyledi, kendileriyle yakından ilgilenen hastane personeline teşekkür etti.

BİLGİİçinde Tevrat, Zebur ve İncil’den sözlerin olduğu ‘Mukaddes Kitap’a inanan ve Hıristiyanların kendilerinden ayrı bir inanç biçimi olarak görüldüğünü Yehova Şahitliği’nde, kişilerin kan almaları vevermeleri yasak. İnanç takipçileri, bu sbeple kan ihtiyacı riski olan nakil ameliyatlarından uzak duruyor.