•  

    Randevu Telefon

    +90 (242) 227 59 81  -  249 61 22   - 249 61 22

  •  

    Çalışma Saatleri

    Pzt - Cuma 09.00 - 18.00

Afyonkarahisar Diyaliz Hastaları Koruma ve Yaşatma Derneği (AFDİDER) ile Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Tıp Fakültesi işbirliğiyle 9 Mart Dünya Böbrek Günü dolayısıyla bir konferans düzenlendi.

AFDİDER Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akdağ, AKÜ Rıza Çerçel Konferans Salonu'ndaki konferansın açılışında yaptığı konuşmada, Afyonkarahisar'da 2002 yılından beri Böbrek rahatsızlığına dikkat çekmeye çalıştıklarını belirtti.

Dünya Böbrek Günü dolayısıyla her yıl bazı temaları ele aldıklarını ve bu yılki temanın da çocuklarda obezite ve böbrek hatalıkları olarak belirlendiğini dile getiren Akdağ, "Çocuklar bizim her şeyimiz. Biz de bu yıl onlar için ne yapabiliriz diye düşündük. Mart ayının ilk haftasından beri Afyonkarahisar'da bir takım farkındalık etkinliklerimiz oldu. Burada bugün eğitim semineri düzenlemeye karar verdik. Verimli bir eğitim semineri olacağını düşünüyorum." dedi.

Etkinliğe katılan CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal ise organ bağışının yetersizliğine dikkat çekti.

Organ bağışı konusunda medya ve toplum olarak yeterli derecede bilinçlenilemediğini belirten Köksal, şunları söyledi: 

"Organ bağışı bir insanın hayatını kurtaracağı için çok önemli. ve bugün organı bulamadığı için yaşamını yitiren birçok kardeşimiz ve hemşerimiz var. Daha önceki ziyaretimde ben o kardeşlerimizin resimlerini gördüm. Açıkçası çok üzüldüm. Onun için öncelikli olarak Bakanlık ve siyasiler tarafından gerekli çalışmaların yapılması gerekiyor. Bu konuda herkesi bilinçlendirmemiz gerekiyor. Ben herkesin sağlığında organlarını bağışlamasını tavsiye ediyorum."

Konferansa Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Koordinatörü Nilgün Keçecioğlu, AKÜ Tıp Fakültesi Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Sena Ulu, AKÜ Tıp Fakültesi Dahiliye Uzmanı Dr. Sinan Kazan, AKÜ Tıp Fakültesi Diyetisyeni Çağrı Kitiş ve çok sayıda davetli katıldı.